O szkole

Miejscowość Roztoka położona jest w obniżeniu podsudeckim, nad Nysą Szaloną. Znana już przed 1300 r. jako Rostock.

Od 1523 r. Roztoka miała własną szkołę, jednak niemożliwe jest dzisiaj określenie jej lokalizacji.  Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że w budynku szkolnym obok kościoła funkcjonowała ewangelicka szkoła parafialna. W roku 1742 rozpoczęto budowę nowego budynku szkoły ewangelickiej, a tempo robót było jak na tamte czasy imponujące, gdyż budowę ukończono już w roku 1743. Pierwsza siedziba szkoły katolickiej mieściła się w budynku dawnego ośrodka zdrowia
(obecnie mieście się tam Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Świdnickiej). Trudno jest ustalić datę, kiedy szkoła ta zmieniła lokalizację, ale pewnym jest, że w okresie międzywojennym miała swoją siedzibę w budynku , gdzie obecnie mieszczą się klasy nauczania początkowego. Na początku II wojny światowej była szkołą jednoklasową z jednym nauczycielem, który był jednocześńie kierownikiem i woźnym szkoły.

W czasie działań wojennych nauczyciel został powołany do służby wojskowej, szkołę zamnknięto, a uczniowie uczęszczali do szkoły ewangelickiej. Szkoła ewangelicka miała swoją siedzibę w budynku obecnej szkoły podstawowej. Najbardziej interesująca nas historia Naszej Szkoły rozpoczyna się po zakończeniu  II wojny światowej, kiedy to pierwsi osadnicy zamieszkali na tych terenach.  Jednym z najstarszych dokumentów, jaki udało się odszukać z tych lat, jest „Wykaz uczniów z kl. V, VI szkoły w Roztoce  z datą 30 X 1945 roku”. W wykazie tym do klasy V zapisanych było pięcioro uczniów, do klasy VI cztery uczennice.  Do obwodu szkolnego w Roztoce należały wsie: Rostoka, Hausdorf i Kodyr. Wspominając dziś te historyczne dni należy docenić ogromne zaangażowanie Państwa Danuty i Stanisława Hajduków w budowaniu roztockiej oświaty. Po licznych zabiegach u władz powiatowych w Jaworze oraz prośbach do Inspektora Szkolnego Pan Stanisław Hajduk otrzymał zgodę na utworzenie przedszkola w Roztoce. W roku szkolnym 1947- 48 szkołę opuściło 18 pierwszych absolwentów. 1 X 1950r. po raz pierwszy szkoła podała dane sprawozdawczo-statystyczne dla Ministerstwa Oświaty. Pełna nazwa szkoły brzmiała: „SZKOŁA OGÓLNOKSZTAŁCĄCA STOPNIA PODSTAWOEGO” i była szkołą zbiorczą pełną. Szkole w Roztoce podlegały: Szkoła Podstawowa w Jugowej, w Godzieszówku i Wiadrowie. Lata sześćdziesiąte to początek wyżu demograficznego w naszej szkole. 303 uczniów pobierało naukę w szkole w roku szkolnym 1961/62. W pierwszej połowie lat szceśćdziesiątych w szkole funkcjonowała Wieczorowa Szkoła Podstawowa, kadrę nauczycielską stanowili nauczyciele szkoły dziennej. Uchwałą Powiatowej Rady Narodowej w Jaworze powołano z dniem 1 września 1974r. „Zbiorczą Szkołę Gminną dla Gminy Dobromierz z siedzibą w Szkole Podstawowej w Roztoce”.

Pierwsze inicjatywy i działania, których celem miała być budowa szkoły, były podjęte przez władze gminne na początku lat osiemdziesiątych. Tak to po wielu latach zabiegów o realizację budowy szkoły tysiąclatki, rozpoczęto budowę nowoczesnej placówki oświatowej. W 1994r. w szybkim tempie zakończono roboty wykończeniowe, tak, by 23 października 1995r. dokonać otwarcia tego obiektu.  Władze gminne w kilka dni później podjęły decyzję o budowie sali sportowej. Na rozpoczęcie roku szkolnego 1997/98 młodzież otrzymała piękny prezent: salę sportową, świetlicę i zaplecze kuchenne oraz bibliotekę. Reforma oświaty wprowadzona w 1999r. zakładała dwuetapowy poziom podstawowego szkolnictwa publicznego, czyli funkcjonowanie sześcioklasowej szkoły podstawowej oraz trzyklasowych gimnazjów. Podjęto decyzję o utworzeniu Gimnazjum Gminnego w murach Szkoły Podstawowej w Roztoce. Po połączeniu szkoły podstawowej i gimnazjum utworzono Zespół Szkół w Roztoce. Pod koniec 2002r. rozpoczęto działania organizacyjne i dydaktyczno-wychowawcze w celu nadania patrona Naszej Szkole. 31 maja 2003r. nastąpiło uroczyste nadanie Naszej Szkole imienia Henryka Sienkiewicza. W roku szkolnym 2006/2007 mijało 60 lat pracy szkoły. 31 maja 2013r. minęło dokładnie 10 lat od nadania Naszej Szkole imienia Henryka Sienkiewicza. Szkoła w swej pracy wychowawczej podejmowała różnorodne działania i formy pracy z uczniami. Od roku szkolnego 2017/2018 nie przeprowadzano rekrutacji do klas I gimnazjum, na skutek reformy rozpoczęto wygaszanie gmnazjów. Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza z dniem 1 września 2017r. zmienił nazwę na Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce.